ILTA JUREKIN KANSSA
Perjantai 07.11.2025 klo 19 Konserttisali
Kuopion kaupunginorkesteri
Pessi Levanto, kapellimestari
Diandra, laulu
Lauri Mikkola, laulu
Jurek Reunamäki
Pekka Ruuska, isäntä
Mikä yhdistää Antti Tuiskua, Juha Tapiota, Jenni Vartiaista, Kaija Koota ja Vesalaa? Jurek Reunamäen tekemät biisit! Kuopion kaupunginorkesteri käynnistää kaupungin juhlavuoden kunniaksi uuden, monivuotisen viihdekonserttien sarjan. Mikäpä olisi parempi tapa kuin aloittaa se juhlistamalla kaupungin omaa poikaa Jurek Reunamäkeä ja hänen musiikkiaan.
Jurek Reunamäki kuuluu Suomen menestyneimpiin biisintekijöihin ja tuottajiin. Taiteilijanimellä Jurek tunnettu suomalaisen musiikkikentän guru on jo vuosia työskennellyt maamme kirkkaimpien poptähtien taustalla biisintekijänä ja tuottajana.
Ainutlaatuisen illan solistit ovat mm. Elämäni biisi -musiikkiohjelmasta tuttu timanttinen laulajakaksikko, iki-ihana Diandra ja karismaattinen Lauri Mikkola, jotka tulkitsevat suomalaisten rakastamia hittejä sinfoniaorkesterin säestämänä.
Konsertissa illan musiikintekijää haastattelee Pekka Ruuska, itsekin laulaja-lauluntekijä ja myöhempien aikojen levy-yhtiömoguli, joka antoi Jurekille ensimmäiset mahdollisuudet biisien tekoon. Ruuska ja Reunamäki keskustelevat esitysten lomassa biisien taustoista, Reunamäen urasta, yhteistyökumppaneista ja sattumuksista. Tule mukaan viihdyttävään iltaan aikamme parhaan kotimaisen pop-musiikin parissa.
Illan musiikin sovituksista vastaa säveltäjä-sovittaja Pessi Levanto, joka myös toimii konsertin kapellimestarina.
Järj. Kuopion kaupunginorkesteri
Liput: 40 € / 35 € eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 20 € lapset alle 16v, opiskelijat ja nuoret alle 20v
Viihdepaketti: 97 / 87 €
Sisältää konsertit:
4.9. Rajaton Sings Bee Gees & Beyond
26.9. Tervetuloa maailma!
7.11. Ilta Jurekin kanssa
Viihdepaketin myynti: 17.3. – 4.9.2025
OSTA PAKETTI